Wyposażenie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych – co warto uwzględnić?

Toalety dla osób starszych i niepełnosprawnych powinny być odpowiednio przestronne tak, by zapewnić im odpowiedni komfort poruszania się. Co więcej, wyposażenie łazienek powinno w tym przypadku odpowiadać na potrzeby użytkowników. Aranżując wnętrze należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów tak, by wybrany asortyment umożliwił w jak największym stopniu samodzielne zaspokajanie własnych potrzeb. Jaką armaturę do łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych wybrać?

Wyposażenie łazienek dla osób starszych i niepełnosprawnych

Urządzając łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych, warto pomyśleć o tym, by miały one możliwość skorzystania z umywalki. Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba, poruszająca się na wózku inwalidzkim, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią przestrzeń, by mogła ona swobodnie przemieszczać się w tej części pomieszczenia. Na odpowiedniej wysokości powinna być umieszczona bateria, a meble łazienkowe nie powinny utrudniać dostępu do armatury łazienkowej, o czym należy pamiętać, podejmując decyzje, związane z aranżacją wnętrza i armaturą sanitarną.

Niezwykle ważne może okazać się również umieszczenie w pobliżu umywalki poręczy, ułatwiających poruszanie się osobom chorym i niepełnosprawnym. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie w tym zakresie, warto przejrzeć ofertę produktów od renomowanych producentów.

wyposażenie łazienki dla osób starszych

Podstawowe wyposażenie do łazienki dla starszych i niepełnosprawnych

Wybór odpowiedniej armatury łazienkowej zapewni odpowiedni komfort funkcjonowania. W znacznej mierzy dotyczy to toalety, a co za tym idzie, również odpowiedniego umiejscowienia ważnych elementów, takich jak chociażby papier toaletowy. Niedaleko wc warto zaplanować również uchwyt uchylny, który pozwoli swobodnie przemieszczać się osobie na wózku inwalidzkim.

Decydując się na kompleksowe wyposażenie łazienki dla osoby starszej, schorowanej i niepełnosprawnej, warto pomyśleć też o umieszczeniu w niej przycisku alarmowego, przy pomocy którego można wezwać pomoc w momencie jakichkolwiek problemów. Taki przycisk, stanowiący niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, powinien znajdować się w dokładnie przemyślanym miejscu tak, by nie przesłaniały go pozostałe elementy wyposażenia.

 

Jakie funkcjonalne akcesoria łazienkowe wybrać?

W każdej łazience, z której korzystają osoby starsze czy niepełnosprawne, warto zadbać o maty antypoślizgowe. Zapewniają one bezpieczeństwo użytkowania niezależnie od tego na jakie wanny i kabiny prysznicowe się zdecydujemy. Lepszym rozwiązaniem może być jednak w tym wypadku prysznic, w którym warto umieścić dedykowane siedziska. W tym przypadku niezbędne wyposażenie to również uchwyty pomocnicze, które warto rozmieścić w całej łazience.

Aby ułatwić osobom starszym i niepełnosprawnym sprawne korzystanie z łazienki, należy również zrezygnować z baterii z kurkami. Lepszym rozwiązaniem będą bowiem baterie z dźwignią lub też baterie bezdotykowe, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dzięki takim rozwiązaniom, z twojej łazienki będą mogły bezpiecznie korzystać osoby starsze i niepełnosprawne, zachowując przy tym maksymalny poziom komfortu i intymności, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu.

Polecane

Zostaw komentarz

15 − siedem =