Topper – czy jest niezbędny?

Każdy z nas chce, aby sen przynosił oczekiwany wypoczynek. Dlatego też niezbędny jest odpowiednio dobrany materac. Niestety wiele razy zdarza się, że nie odpowiada nam jego twardość, czy grubość. Na szczęście, zamiast wymieniać go na inny, warto kupić materac nawierzchniowy, inaczej zwany topper. W idealny sposób poprawi jakość naszego starego materaca, a przy okazji zabezpieczy go przed różnymi zabrudzeniami. Może i topper nie jest niezbędny, ale zdecydowanie ułatwi nam ochronę materaca, oraz zagwarantuje lepszy sen.

Czemu służy materac nawierzchniowy – topper?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno materaca nawierzchniowego, głównie dlatego, aby polepszyć jakość swojego starego materaca. Topper wyrównuje powierzchnię spania, a także zmienia jego miękkość lub twardość. Sprawdzi się również w łóżkach składających się z kilku elementów, gdzie odczuwalne są łączenia oraz szpary. Zakładając ochraniacze na materac, uzyskamy jednolitą powierzchnię. Możemy zapomnieć również o problemie z miejscem do spania dla gości. Nakładając go na kanapę, będziemy mieć pewność, że goście poczują się jak w wygodnym łóżku. Materac nawierzchniowy służy także jako bariera ochronna przed różnego rodzaju roztoczami, czy bakteriami śpiąc w wynajętym pokoju, gdzie nie mamy pewności co do świeżości materaca. Coraz częściej wykorzystuje się go także jako osłona do materaca w łóżkach dziecięcych, aby zabezpieczyć go przed zamoczeniem. 

Pielęgnacja toppera

Istotnym elementem pielęgnacji toppera jest systematyczne pranie pokrowca, dzięki temu będzie nam służył przez dłuższy okres czasu. Zwłaszcza jeśli chodzi o alergików, jest to bardzo ważna czynność. Warto więc wyprać go w 60° C, aby pozbyć się alergenów, zanieczyszczeń, czy innych roztoczy. Jak każdy materac powinno się także często wietrzyć materac nawierzchniowy, usuwając w ten sposób zalegającą wilgoć. Aby opóźnić proces zużywania się wypełnienia toppera, należy równomiernie z niego korzystać, tzn. obracać go regularnie. Wszelkiego rodzaje okruchy, czy paprochy można odkurzyć odkurzaczem ręcznym. 

Jaka wysokość i twardość materaca nawierzchniowego?

Spanie na twardym, czy też zbyt miękkim materacu może powodować bóle kręgosłupa oraz karku. Zamiast wymieniać go na nowy, warto zastosować topper, który zdecydowanie poprawi jakość wypoczynku. Cienki materac nawierzchniowy o wysokości 4 cm jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników, chcących jedynie zwiększysz komfort snu. Do zmiękczenia materaca należy wybrać topper o twardości H1 lub H2 oraz wysokości 6 cm, który poprawia elastyczność i miękkość powierzchni, dodatkowo je wyrównując. Osoby śpiące na boku zdecydowanie powinny wybrać topper o wysokości 8 cm. Jeśli jednak materac jest dla Ciebie zbyt miękki, idealnie sprawdzi się tutaj twardość H3 lub H4, zapewniając stabilne podparcie sylwetki oraz wyrównanie powierzchni spania.

Polecane

Zostaw komentarz

pięć × 1 =