Frezarka do drewna jest przydatnym narzędziem stworzonym nie tylko dla profesjonalistów, ale również pasjonatów majsterkowania. Jej działanie przypomina pracę dłuta, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w zakładach stolarskich czy meblarskich. Do czego można wykorzystać frezarkę do drewna? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.
Frezarki do drewna — działanie i rodzaje urządzeń
Nazwa frezarki pochodzi od jej głównej części, jaką jest frez. Umocowany w głowicy urządzenia, porusza się ruchem obrotowym i może być wymieniany. Frezy różnią się liczbą ostrzy oraz kształtem, przez co umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów. Dzięki zasilaniu na prąd frezarka skutecznie ułatwia zadania, które tradycyjnie wykonuje się dłutem. Z tego powodu jest idealnym narzędziem do tworzenia wszelkiego rodzaju zdobień.
Na rynku dostępne jest wiele typów frezarek, które dzielimy ze względu na:
- ilość wrzecion — frezarki jedno- i wielowrzecionowe,
- usytuowanie wrzecion — frezarki dolno-, górno- i równowrzecionowe,
- sposób obsługi — frezarki ręczne i stołowe.
Wybór konkretnej frezarki będzie zależny od naszych umiejętności oraz rodzaju wykonywanych prac. Przykładowo, początkujący majsterkowicze powinni zaczynać od frezarek górnowrzecionowych — umożliwiają one stosowanie różnych szablonów oraz specjalnych listew, które pomagają zachować precyzję cięcia. Z kolei doświadczeni stolarze mogą korzystać z urządzeń dolnowrzecionowych, które wymagają szczególnej ostrożności, ale pozwalają na stworzenie skomplikowanych wzorów. Jeśli rozważasz zakup frezarki do drewna, koniecznie zapoznaj się atrakcyjną ofertą dostępną tutaj: https://jptech-maszyny.pl/frezarki-czopiarki-do-drewna.
Zastosowanie frezarki do drewna
Dzięki wymienianym frezom możliwe jest stworzenie różnego rodzaju zdobień. Z tego powodu frezarka jest często wykorzystywana przez profesjonalnych stolarzy, meblarzy, cieśli oraz szkutników. Oczywiście będzie również przydatnym narzędziem w domowym warsztacie. Frezarkę do drewna można wykorzystać do takich zadań jak:
- tworzenie wgłębień wklęsłych i półokrągłych,
- wycinanie otworów i wpustów,
- żłobienie rowków ozdobnych i funkcjonalnych,
- profilowania krawędzi długich listew, cokołów itp.,
- wycinania czopów służących do niewidocznych połączeń elementów drewnianych.
Dzięki ich precyzyjnemu działaniu frezarki wykorzystywane są podczas konstruowania mebli, zdobienia drewnianych elementów w budowlach, naprawie okien czy budowaniu jachtów i łodzi. Po urządzenie to sięgnąć mogą także artyści zajmujący się rzeźbiarstwem. W domowych warunkach frezarka będzie świetnym narzędziem do odnowienia starych mebli i innych drewnianych przedmiotów.
Czy obsługa frezarki do drewna jest trudna?
Obsługa frezarki nie należy do najłatwiejszych, jednak przy odpowiednim przeszkoleniu i zachowaniu cierpliwości nie powinna sprawiać większych trudności. Początkujący powinni najpierw poćwiczyć frezowanie na mniejszych urządzeniach, a ponadto wykonywać pracę pod okiem doświadczonych majsterkowiczów. Istotne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy — składanie odpadów powstałych w wyniku frezowania nie tylko utrudnia obróbkę drewna, ale również zagraża bezpieczeństwu.
Frezowanie należy wykonywać spokojnymi i płynnymi ruchami — nie powinny być one ani zbyt wolne, ani zbyt długie. Dzięki temu unikniemy odbarwienia lub postrzępienia materiału. Ponadto należy pamiętać o prowadzeniu narzędzia zgodnie z kierunkiem włókien w drewnie, ponieważ w przeciwnym wypadku może się ono połamać. Głębokość frezowania nie powinna przekraczać 8 mm, dlatego warto wykonywać żłobienia stopniowo.