Frezarki do drewna – dlaczego mogą okazać się przydatne?

Frezarki do drewna - dlaczego mogą okazać się przydatne? Dowiedz się!

Frezarka do drewna jest przydatnym narzędziem stworzonym nie tylko dla profesjonalistów, ale również pasjonatów majsterkowania. Jej działanie przypomina pracę dłuta, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w zakładach stolarskich czy meblarskich. Do czego można wykorzystać frezarkę do drewna? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Frezarki do drewna — działanie i rodzaje urządzeń

Nazwa frezarki pochodzi od jej głównej części, jaką jest frez. Umocowany w głowicy urządzenia, porusza się ruchem obrotowym i może być wymieniany. Frezy różnią się liczbą ostrzy oraz kształtem, przez co umożliwiają uzyskanie różnorodnych efektów. Dzięki zasilaniu na prąd frezarka skutecznie ułatwia zadania, które tradycyjnie wykonuje się dłutem. Z tego powodu jest idealnym narzędziem do tworzenia wszelkiego rodzaju zdobień.

Na rynku dostępne jest wiele typów frezarek, które dzielimy ze względu na:

  • ilość wrzecion — frezarki jedno- i wielowrzecionowe,
  • usytuowanie wrzecion — frezarki dolno-, górno- i równowrzecionowe,
  • sposób obsługi — frezarki ręczne i stołowe.

Wybór konkretnej frezarki będzie zależny od naszych umiejętności oraz rodzaju wykonywanych prac. Przykładowo, początkujący majsterkowicze powinni zaczynać od frezarek górnowrzecionowych — umożliwiają one stosowanie różnych szablonów oraz specjalnych listew, które pomagają zachować precyzję cięcia. Z kolei doświadczeni stolarze mogą korzystać z urządzeń dolnowrzecionowych, które wymagają szczególnej ostrożności, ale pozwalają na stworzenie skomplikowanych wzorów. Jeśli rozważasz zakup frezarki do drewna, koniecznie zapoznaj się atrakcyjną ofertą dostępną tutaj: https://jptech-maszyny.pl/frezarki-czopiarki-do-drewna

Frezarki do drewna — działanie i rodzaje urządzeń

Zastosowanie frezarki do drewna

Dzięki wymienianym frezom możliwe jest stworzenie różnego rodzaju zdobień. Z tego powodu frezarka jest często wykorzystywana przez profesjonalnych stolarzy, meblarzy, cieśli oraz szkutników. Oczywiście będzie również przydatnym narzędziem w domowym warsztacie. Frezarkę do drewna można wykorzystać do takich zadań jak:

  • tworzenie wgłębień wklęsłych i półokrągłych,
  • wycinanie otworów i wpustów,
  • żłobienie rowków ozdobnych i funkcjonalnych,
  • profilowania krawędzi długich listew, cokołów itp.,
  • wycinania czopów służących do niewidocznych połączeń elementów drewnianych.

Dzięki ich precyzyjnemu działaniu frezarki wykorzystywane są podczas konstruowania mebli, zdobienia drewnianych elementów w budowlach, naprawie okien czy budowaniu jachtów i łodzi. Po urządzenie to sięgnąć mogą także artyści zajmujący się rzeźbiarstwem. W domowych warunkach frezarka będzie świetnym narzędziem do odnowienia starych mebli i innych drewnianych przedmiotów

Czy obsługa frezarki do drewna jest trudna?

Obsługa frezarki nie należy do najłatwiejszych, jednak przy odpowiednim przeszkoleniu i zachowaniu cierpliwości nie powinna sprawiać większych trudności. Początkujący powinni najpierw poćwiczyć frezowanie na mniejszych urządzeniach, a ponadto wykonywać pracę pod okiem doświadczonych majsterkowiczów. Istotne jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy — składanie odpadów powstałych w wyniku frezowania nie tylko utrudnia obróbkę drewna, ale również zagraża bezpieczeństwu. 

Frezowanie należy wykonywać spokojnymi i płynnymi ruchami — nie powinny być one ani zbyt wolne, ani zbyt długie. Dzięki temu unikniemy odbarwienia lub postrzępienia materiału. Ponadto należy pamiętać o prowadzeniu narzędzia zgodnie z kierunkiem włókien w drewnie, ponieważ w przeciwnym wypadku może się ono połamać. Głębokość frezowania nie powinna przekraczać 8 mm, dlatego warto wykonywać żłobienia stopniowo. 

Polecane

Zostaw komentarz

jeden × dwa =