Palenie papierosów a cholesterol, czyli zgubne połączenie dla ludzkiego organizmu

Cholesterol to związek chemiczny, który naturalnie znajduje się w ludzkim organizmie i jest niezbędny z punktu widzenia jego prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo, substancja ta bierze udział w procesie wytwarzania niektórych hormonów oraz procesie syntezy witaminy D. Ważne jest jednak, by w organizmie zachowana została równowaga pomiędzy tzw. złym oraz dobrym cholesterolem. Tymczasem, wpływ na to, ile jest cholesterolu we krwi, wywierają takie czynniki jak na przykład tryb życia, codzienne aktywności fizyczne, stosowana dieta… oraz używki, w tym w szczególności wyroby tytoniowe.

Palenie papierosów a poziom cholesterolu we krwi

Palenie papierosów to jeden z czynników, które znacząco przyczyniają się do wzrostu poziomu ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Na podstawie wieloletnich badań można zaobserwować związek pomiędzy wieloletnim paleniem tytoniu a pogorszeniem pracy, jaką w naszym organizmie wykonuje układ sercowo-krążeniowy.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że częste palenie papierosów może doprowadzić do wzrostu poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi, a zarazem spadku zawartości HDL, czyli dobrego cholesterolu w surowicy krwi. Ponadto, rezygnacja z palenia tytoniu powinna przełożyć się na poprawę przepływu krwi w organizmie, co pozwala zredukować (choć oczywiście nie zlikwidować) zagrożenie rozwoju chorób układu krążenia.

Co ciekawe, według niektórych przeprowadzanych badań zależność w postaci „palenie papierosów a poziom cholesterolu” jest w większym stopniu widoczna u kobiet. To właśnie dlatego Panie powinny zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest rzucenie palenia.

Nie tylko cholesterol. Jakie jeszcze problemy w układzie sercowo-naczyniowym może spowodować dym papierosowy?

Ekspozycja organizmu na dym tytoniowy uchodzi za jeden z czynników powodujących rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż substancje zawarte w wyrobach tytoniowych mogą spowodować na przykład takie problemy jak:

  • upośledzenie funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych,
  • nasilenie działania prozakrzepowego (wzrost stężenia fibrynogenu – proteiny biorącej udział w procesie krzepnięcia krwi),
  • rozwój stanu zapalnego,
  • nasilenie stresu oksydacyjnego (duża zawartość wolnych rodników w dymie tytoniowym),
  • uszkodzenia oksydacyjne DNA,
  • zwiększone zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen i krew.

Niestety, wiele wskazuje na to, że palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne, to może spowodować wystąpienie przewlekłych schorzeń w postaci:

  • choroby wieńcowej serca,
  • udaru mózgu,
  • tętniaka aorty,
  • choroby tętnic obwodowych

Źródła:

https://biuletyn.servier.pl/19345/wplyw-palenia-tytoniu-i-zaprzestania-palenia-na-profil-lipidow-i-lipoprotein-wyniki-randomizowanego-badania-klinicznego (dostęp: 2023-06-13).

Selya AS, Hesse ND.: Time to first cigarette and serum cholesterol levels. Soc Sci Med. 2017 Feb;174:213-219.

Polecane

Zostaw komentarz

pięć × cztery =