Ogrzewanie ścienne — jakie warunki trzeba spełnić, by móc je zamontować?

Ciepłe ściany w domu zapewniają bardzo korzystny dla człowieka rozkład temperatur – wyższy przy stopach i niższy bliżej głowy. Często taki rodzaj ogrzewania stanowi doskonałą alternatywę dla podłogówki – w tym przypadku zmienia się jedynie płaszczyzna. Czy warto zakładać ogrzewanie ścian? Jakie są zalety tego rozwiązania i czym wyróżnia się ono spośród innych? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Czym jest ogrzewanie ścienne? Jak się wyróżnia?

Ogrzewanie ścienne to taka metoda grzania, która wymaga podobnych parametrów względem popularnej podłogówki. Najczęściej stosowane jest samodzielnie, gdy nie ma możliwości jej montażu lub w połączeniu z nią, gdy jej moc grzewcza okazała się niewystarczająca w stosunku do potrzeb domowników. Ogrzewanie ścienne wymaga wykonania dużo mniejszej wylewki. To ogranicza utraconą ilość przestrzeni w domu, a także zwiększa bezwładność cieplną pomieszczenia. Ponieważ wylewka ścienna jest cieńsza, można szybciej zmieniać temperaturę wewnątrz budynku.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc zamontować ten rodzaj ogrzewania?

Żeby ogrzewanie domu w ten sposób było możliwe, trzeba spełnić następujące warunki:

  • do ścian należy zamocować listwy w rozstawie o szerokości od 50 do 80 cm,
  • ułożyć rury najlepiej w sposób poziomy, od dołu do góry,
  • nałożyć tynk ścienny w dwóch warstwach – pierwszej o grubości około 20-25 mm oraz drugiej do około 15 mm.

Oprócz kwestii związanych z samym przygotowaniem instalacji w domu istnieją również pewne warunki dotyczące użytkowania pomieszczeń z ogrzewaniem ściennym. Meble muszą być odsunięte od ścian o około 10 cm. Należy też pamiętać o tym, żeby nie wiercić w ścianach, w których zostały poprowadzone rury. Niesie to za sobą dość duże prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Sprawia to, że system ścienny nie jest polecany przykładowo do kuchni czy łazienek, w których zwykle stosujemy dość zwartą zabudowę meblową.

Jakie są zalety ściennego systemu grzewczego?

Wśród zalet tej metody ogrzewania w domu należy wymienić to, że:

  •  nie występuje zjawisko kłębienia się kurzu, a grzejniki nie są elementem, który mógłby go zbierać – czyni to tę technikę doskonałą dla alergików,
  •  jest ona tania i wydajna, 90% ciepła jest emitowane przy pomocy promieniowania, a tylko 10% za pośrednictwem konwekcji,
  •  instalację można zaadaptować nie tylko do ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.

Oprócz tego ten rodzaj instalacji jest wyjątkowo oszczędny, ponieważ wystarczy niska temperatura czynnika grzewczego. Takie ogrzewanie domu pozwala na wybór źródła ciepła. Można zdecydować się na wodę, powietrze lub prąd. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem przenikania ciepła, ceną wykonania i eksploatacji, a także grubością ścian, jaka jest konieczna do ich wykonania.

Jeżeli nie wiesz, jaki rodzaj ogrzewania domu będzie najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb, możesz skontaktować się ze specjalistami firmy Termofol, którzy pomogą zaprojektować i dobrać odpowiedni rodzaj instalacji!

Polecane

Zostaw komentarz

12 − 3 =