Meble z recyklingu – jak w łatwy sposób je stworzyć i wykorzystać we własnym domu?

Drewniane meble z drugiego (i kolejnego) obiegu zawojowały świat. Zwracanie uwagi na pochodzenie żywności i przedmiotów codziennego użytku weszło wielu osobom w nawyk, co idzie w parze ze wzrastającą świadomością dotyczącą ekologii i ochrony środowiska. Jest to powodem, dla którego meble z recyklingu stały się modnym i stylowym wyborem dla wielu mieszkań. Co sprawia, że są tak unikatowe? Jak wytworzyć własne, spersonalizowane meble? Odpowiadamy!

Meble z recyklingu – czym są?

Meble są jednym z najważniejszych – obok tekstyliów i oświetlenia – elementów aranżacji wnętrz, zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Wpływają nie tylko funkcjonalność, ale nadają też charakter wnętrzu. Właściwie dobrane meble stanowią ozdobę wnętrza i pozwalają wpłynąć na wystrój, optycznie powiększając pomieszczenie.

Recykling, czyli ponowne wykorzystywanie przedmiotów oraz tworzyw, jest zjawiskiem zyskującym na popularności od kilku lat. Mówi i pisze się o nim nie tylko w gronie aktywistów proekologicznych, ale również za sprawą mediów społecznościowych czy internetowych portali promocja działań z zakresu recyklingu trafiła do szerszej grupy osób. Zwiększenie świadomości ekologicznej wyznaczyło nowe trendy zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i meblarskim. Powszechnie promuje się naturalne, neutralnie klimatycznie rozwiązania, które minimalizują negatywny wpływ działań człowieka na planetę i w jak najmniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.

Wytwarzanie mebli z tworzyw i przedmiotów z drugiego obiegu pozwala na wyjątkowo kreatywne rozwiązania wnętrzarskie. Recykling mebli daje szansę na spersonalizowanie wnętrza i ozdobienie go sprzętami zupełnie wyjątkowymi i niespotykanymi. Meble z recyklingu mogą być stworzone nie tylko na bazie wcześniej wykorzystanego drewna lub płyty, ale też mogą zawierać elementy wzięte z innych mebli bądź składać się z przedmiotów na pierwszy rzut oka niekojarzących się z wystrojem wnętrz.

Współcześnie do wytwarzania mebli z recyklingu wykorzystuje się nie tylko drewno. Coraz bardziej powszechnym tworzywem staje się drewno z recyklingu zatopione w masie żywicznej. Ciekawym materiałem do budowania mebli są stare palety drewniane, których kształt pozwala na tworzenie łóżek czy stołów.

Jakie meble z recyklingu?

Ponowne wykorzystanie materiałów, takich jak drewno, pozwala na wyzwolenie w sobie pewnych pokładów kreatywności. Jakie meble z recyklingu można stworzyć samemu? Pomysłów jest wiele. Osoba niemająca doświadczenia w pracy z narzędziami stolarskimi powinna zacząć od projektów prostych i nieskomplikowanych – na przykład ramy do lustra czy ramki na zdjęcia. Nieco bardziej zaawansowani i sprawni manualnie majsterkowicze i pasjonaci mogą podjąć się wykonania stolika kawowego, półki ściennej czy niewielkich rozmiarów regału. 

Większe projekty, takie jak np. szafy czy dużego stołu, wymagają pewnego doświadczenia i orientacji w budowaniu mebli, natomiast jak najbardziej możliwe jest zbudowanie większości z nich zupełnie samodzielnie. A co, jeśli nie mamy ochoty na majsterkowanie, nie mamy na to czasu ani umiejętności, a jednak chcemy postawić na ekologiczny i zindywidualizowany wystrój wnętrza? Nic straconego! Duże firmy, zajmujące się produkcją mebli, coraz częściej wprowadzają do swoich ofert meble wykorzystujące tworzywa z ponownego obiegu. 

Meble z recyklingu – pomysły na stolik do salonu

Drewniana beczka, kojarząca się z telewizyjnymi filmami o piratach, stanowi doskonałą bazę do wykonania prostego, ale efektownego stolika kawowego, pasującego do wielu salonów. By go wykonać, należy przeciąć beczkę w poprzek – można zrobić to samodzielnie lub u doświadczonego stolarza. Pamiętajmy, że wewnętrzne listewki stanowiące podpory mają duże znaczenie dla stabilności mebla. W celu wykończenia stolika z beczki warto go wypolerować i odmalować – kolor zależny jest od wystroju wnętrza, choć wspaniale sprawdzi się także bezbarwny lakier, podkreślający naturalne piękno starego drewna.

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie starego okna lub drzwi do wyrobu blatu stołów. Wiekowe, drewniane futryny same z siebie są unikatową ozdobą wnętrza, a praktyczne ich wykorzystanie pozwoli nadać im drugie życie. Budowa stołu z drzwi lub okiennicy jest prosta – wymaga jedynie przyłączenia nóg mebla do blatu.

Meble z recyklingu – jak wykorzystać drewniane palety?

Drewniane palety transportowe to jedno z pierwszych skojarzeń na hasło „recykling mebli”. Palety to tani, łatwo dostępny surowiec, dający możliwość swobodnego kreowania akcesoriów wystroju wnętrza. Klasyczne wykorzystanie palet obejmuje np. stworzenie z nich łóżek lub siedzisk. W przypadku wspominanej ramy łóżka, wykonanej z palet, konstrukcja jest dość prosta w przygotowaniu, gdyż wystarczy dowolnie ułożyć na sobie potrzebne elementy, a następnie je ze sobą połączyć. Stworzona w taki sposób rama może być prosta, ale może również obejmować schodki, zagłówek czy wbudowaną półeczkę, zastępującą szafkę nocną.

Jeśli poszukujemy inspiracji do zaaranżowania różnych pomieszczeń, jak salon, kuchnia czy garderoba, możemy skorzystać z Platformy Woodlove.to, na której znajdziemy niezbędną pomoc w realizacji projektu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polecane

Zostaw komentarz

3 × 1 =