Malowanie boazerii w 4 prostych krokach

Drewniana boazeria wciąż zdobi pomieszczenia i korytarze wielu mieszkań i domów. Okładzina z drewnianych elementów może pełnić funkcję izolacyjną lub dekoracyjną. Od czasu do czasu warto ją odnowić, aby dobrze pasowała do nowoczesnego wystroju wnętrz. Jak pomalować boazerię w 4 prostych krokach? Podpowiadamy!

Wybierz kolor i rodzaj farby

Przed rozpoczęciem prac remontowych zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Obecnie wiele osób decyduje się na rozjaśnienie boazerii, aby optycznie powiększyć wnętrze. Świetnym wyborem będą różne odcienie bieli, beże, jasne odcienie szarości i pastele. Jednak równie dobrze możesz pomalować okładzinę na ciemniejszy lub bardziej wyrazisty kolor. Zastosowany odcień musi dobrze współgrać z wystrojem wnętrza i powinien pasować do znajdujących się w nim mebli.

Boazerię maluje się farbą stworzoną specjalnie do efektywnego pokrywania tego rodzaju powierzchni. Musi to być farba do mebli o odpowiednich właściwościach. Taki produkt ma w  swojej ofercie firma Dulux. Farba Dulux Szybka Odnowa Boazerie równomiernie pokrywa drewniane okładziny i nie wymaga stosowania podkładu. Jeśli w trakcie remontu zapragniesz również odnowić pozostałe meble, to wybierz dostosowany do nich produkt z bogatej oferty tej marki.

Przygotowanie podłoża

Przed malowaniem musisz dokładnie wyczyścić z kurzu i plam wszystkie elementy boazerii. Najtrudniej czyści się boazerię w kuchni, ponieważ na jej powierzchni często znajdują się tłuste plamy i odbarwienia. Do tego celu możesz użyć wody i detergentu do czyszczenia drewna lub zwykłego płynu do mycia naczyń.

Gdy już usuniesz wszystkie zanieczyszczenia, zadbaj o to, aby powierzchnia była w miarę możliwości wyrównana. Możesz ją delikatnie zmatowić za pomocą papieru ściernego o drobnej gradacji. Jeśli chcesz, aby malowanie przebiegło bez większych komplikacji, poczekaj, aż boazeria dobrze wyschnie, ponieważ na wilgotnym podłożu farba może się rozmazywać.

Szlifowanie boazerii i gruntowanie

Szlifowanie boazerii nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest okładzina oraz pokrywający ją lakier. Bardzo zniszczoną boazerię trzeba będzie przed malowaniem odpowiednio przygotować.

Zdzieranie lakieru jest pracochłonne, dlatego warto sięgnąć po profesjonalną szlifierkę. Dzięki niej sprawnie usuniesz lakier i wszelkie nierówności. Podczas szlifowania powstaje bardzo dużo pyłu. Możesz szybko pozbyć się go z powierzchni ścian przy użyciu odkurzacza.

Tak przygotowana okładzina będzie wymagała gruntowania. Dobrej jakości podkłady do ścian znajdziesz w ofercie firmy Dulux. Ważne, aby wybrać produkt o doskonałych właściwościach kryjących, dzięki któremu bez problemu pomalujesz boazerię nawet bardzo jasną farbą.

Malowanie farbą nawierzchniową

Ostatnim etapem odnawiania boazerii jest aplikacja wybranej farby nawierzchniowej. Wspomniana już farba Dulux Szybka Odnowa Boazerie jest przeznaczona do malowania powierzchni, które były wcześniej lakierowane. Możesz ją nałożyć bezpośrednio na stary lakier lub na odnowioną i odpowiednio przygotowaną okładzinę.

Przed użyciem produktu musisz go dobrze wymieszać. Następnie nałóż dwie warstwy w odstępie 6 godzin. Jeśli chcesz otrzymać bardzo intensywny kolor, konieczne może okazać się nałożenie 3 warstwy. Malowanie należy przeprowadzać w temperaturze powyżej +10°C i  wilgotności względnej poniżej 80%.

Pełen efekt odporności na zmywanie na mokro farba uzyska po około 28 dniach. Do tego czasu chroń powierzchnię przed zanieczyszczeniami. Zastosowanie farby marki Dulux jest bardzo proste i intuicyjne. W efekcie Twoja boazeria będzie wspaniale zdobić ścianę przez kolejne lata.

Naprawdę warto odnowić boazerię!

Boazeria, jak każdy inny element wykończenia wnętrz, z czasem traci swój pierwotny blask. Na jej powierzchni osadza się kurz, plamy, a także powstają nieestetyczne zadrapania. Tymczasem ponowne pomalowanie okładziny nie jest kosztowne i nie zajmuje dużo czasu. Odnowiona boazeria umożliwi Ci stworzenie wielu ciekawych aranżacji. W ten sposób możesz odmienić styl wnętrza i sprawić, że będzie znowu wyglądało jak nowe.

Polecane

Zostaw komentarz

4 + 8 =