W jakich sytuacjach stosuje się środki ochrony indywidualnej?

Przepisy BHP są niezwykle istotne w wielu branżach i na wielu stanowiskach pracy. W wielu firmach pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom specjalne środki ochrony indywidualnej, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na konkretnym stanowisku pracy. Czym dokładnie są środki ochrony osobistej i na jakie kategorie się je dzieli?

Środki ochrony indywidualnej – co oznacza to pojęcie?

Definicja środków ochrony indywidualnej została określona w kodeksie pracy. Oznaczają one, że w konkretnym miejscu człowiek powinien nosić odpowiednie ubranie czy przyrządy, których zadaniem jest ochrona przed jedną lub większą ilością zagrożeń zdrowia i bezpieczeństwa. W zależności od miejsca wykonywania pracy czy specyfiki branży mogą być to rękawice ochronne, spodnie antyprzepięciowe, hełmy czy buty ochronne. Takich produktów jest bardzo wiele, a ich głównym celem jest zapewnienie ochrony zdrowia, a czasami nawet i życia w związku z ryzykami, jakie mogą się pojawić w konkretnym środowisku pracy.

Jakie kategorie środków ochrony osobistej można wyróżnić?

Środki ochrony osobistej można podzielić na trzy kategorie. Są one związane z poziomami ryzyka, jakie występują w danym środowisku pracy. Pierwszą kategorią objęte są środki ochrony indywidualnej, które chronią przed lekkimi i powierzchniowymi obrażeniami. Drugą kategorią są środki stosowane przeciw średnim ryzykom i obrażeniom, które mogą być poważniejsze dla zdrowia. Ostatnia kategoria obejmuje wysokie ryzyka w środowisku pracy, które mogą mieć nieodwracalne konsekwencje dla życia i zdrowia człowieka. Do pierwszej kategorii zalicza się między innymi rękawice ochronne, a w drugiej zastosowanie znajdują już spodnie antyprzepięciowe.

Kiedy znajdują zastosowanie środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej stosowane są w branżach, w których człowiek może być narażony na kontakt z chemikaliami, wysokimi temperaturami czy toksycznymi oparami. Tego typu ryzyka mogą pojawiać się w różnych gałęziach przemysłu, a pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie miejsce pracy, a także dostarczyć im odzież ochronną, która zabezpieczy ich przed ryzykiem termicznym, elektrycznym, chemicznym czy mechanicznym. Wszystkie zastosowane środki ochrony osobistej muszą być dopasowane do każdego pracownika, ale też bardzo ważna jest ich ergonomia. Najczęściej tego typu odzież i przyrządy mają chronić głowę, dłonie, stopy, ale i całe ciało. Odzież ta musi spełniać rygorystyczne normy europejskie, a produkty takie powinny posiadać oznakowania CE, które odpowiadają konkretnym normom.

Polecane

Zostaw komentarz

osiem + 14 =