Rybiki w domu — jak je rozpoznać i zwalczyć?

Rybiki i mole spożywcze to jedne z najczęściej spotykanych w domu insektów. Nierzadko przez długi czas żerują niezauważone przez człowieka, co pozwala im rozmnożyć się do rozmiarów sporej kolonii. Niestety w momencie, w którym jest ich więcej, niż kilka bardzo trudno jest się ich pozbyć. Dowiedz się, jak walczyć z insektami w domu.

Czym są rybiki i gdzie można je spotkać?

Lepisma saccharina to małe, bezskrzydłe owady, które w naturalnych warunkach bytują głównie pod kamieniami czy korą. W naszych domach przeważnie szukają szczelin np. przy listwach przypodłogowych oraz pęknięć w ścianach, które mogłyby zasiedlić. Lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego często spotykamy je w kuchni oraz w łazience.

Jak zwalczać insekty? Kup dobrą pułapkę!

Żeby pozbyć się tytułowych szkodników, należy przede wszystkim często odkurzać oraz trzymać wszystkie sypkie produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Oprócz tego należy dbać o sprawną wentylację tak, by nie dopuszczać do zawilgocenia pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest pułapka na rybiki. Jak działa? Może mieć plastikową, przezroczystą konstrukcję, która umożliwi obserwację tego, czy insekty wchodzą do środka. Wewnątrz pułapka na rybiki zazwyczaj zawiera też atraktant, który wabi owady.

Omacnica spichrzanka, czyli mól spożywczy

Omacnica spichrzanka to inaczej mól spożywczy, który wbrew pozorom ma sporo wspólnego z wcześniej omawianymi insektami. Jej larwy również odżywiają się cukrem (chociaż nie tylko), a także zasiedlają większość sypkich produktów kuchennych, do których tylko mają dostęp. Omacnica spichrzanka, chociaż może się wydawać, że jest podobnego koloru do Lepisma saccharina, ma skrzydełka, po których można ją odróżnić.

W jaki sposób radzić sobie z omacnicą spichrzanką? Zdecyduj się na pułapkę!

Pułapki na omacnicę spichrzankę to zawsze dobry sposób na to, by się jej pozbyć — działają podobnie, jak pułapka na rybiki. Do wyboru są przykładowo warianty:

  • lejkowe – które wewnątrz mają specjalne wkłady wabiące owady. Można zawiesić je w niemal dowolnym miejscu, a dzięki przezroczystej nakładce umożliwiają obserwację ilości odłowionych szkodników.
  • lepowe – bardzo łatwe do stosowania przykładowo w szafkach kuchennych lub w ich okolicy. Również wabią owady feromonami, a następnie sprawiają, że insekty przyklejają się do nich. Pułapki na omacnicę spichrzankę pozwalają łapać również inne szkodniki niż mole spożywcze.

Oprócz pułapek dobrze jest zaopatrzyć się w cierpliwość. Należy wyrzucić wszystkie produkty, w których udało się znaleźć omacnicę spichrzankę, a po zakupie nowych przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Zwalczanie insektów? To nie takie trudne!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zwalczyć jedne z najczęściej spotykanych w domach insektów. Pamiętaj, że najważniejsze jest utrzymywanie porządku oraz dobre środki na owady. Jeżeli szukasz pułapki na omacnicę szpichrzankę lub inne owady, które omówione zostały w niniejszym artykule, znajdziesz je w ofercie sklepu Panko, który specjalizuje się w dystrybucji produktów, pomagających zwalczać szkodniki domowe.

Polecane

Zostaw komentarz

cztery × 4 =