Rekuperacja: pros and coins. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Rekuperacja (czasem określana również jako tzw. wentylacja mechaniczna) to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Taki stan rzeczy wynika z jej energooszczędnych właściwości, które są szczególnie istotne w obliczu gwałtownie rosnących kosztów energii (a o tym, jak groźne jest to zjawisko, mogliśmy przekonać się w ostatnich latach).

W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że coraz powszechniejszym zjawiskiem jest wyraźny wzrost zainteresowania tą technologią ze strony właścicieli domów lub firm. Możliwe, że z jednej strony świadczy to o wzrastającej ekologicznej świadomości społeczeństwa… choć my upatrujemy powodów raczej w takich kwestiach jak między innymi:

  • zachęty rządu w postaci programów dofinansowujących do termomodernizacji starszych budynków,
  • dążenie do oszczędności natury finansowej.

Niemniej jednak, wraz z rosnącą popularnością systemów do rekuperacji pojawiło się wiele kontrowersyjnych, czasem również po prostu negatywnych opinii na ten temat. Może to wpłynąć na wybór rekuperatora oraz podejmowanie decyzji w zakresie tego, czy w ogóle zdecydujemy się na taką metodę wentylacji. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o systemy do rekuperacji? Zostań z nami, a się o tym przekonasz!

Nowoczesne systemy do rekuperacji – co warto wiedzieć na ten temat?

Jeśli spodziewasz się kolejnego generycznego tekstu na temat tego, czym jest rekuperacja dlaczego warto mieć rekuperator w domu czy budynku gospodarczym, zaskoczymy Cię – postanowiliśmy podejść do tej kwestii w nieco inny sposób. Zamiast podawania sztampowych definicji, zwrócimy raczej uwagę na kilka kwestii – dzięki temu łatwiej będzie podjąć Ci decyzję odnośnie montażu rekuperacji w pomieszczeniu.

  • generalnie, planowanie montażu rekuperacji powinno zaczynać się możliwie jak najwcześniej. Co więcej, naszym zdaniem warto już na etapie projektowania układu wnętrz uwzględnić rozmieszczenie instalacji, w tym właśnie rekuperacji. Dzięki temu będzie można uniknąć zbędnych prac budowlanych (oraz związanych z tym kosztów). Jeśli wiesz już, że postawisz na rekuperację mechaniczną, będziesz mógł jeszcze na etapie budowy domu zrezygnować z dodatkowych kosztów np. wynikających z budowy kominów wentylacyjnych. To nie wszystko, ponieważ należy dostosować pomieszczenie pod umiejscowienie rekuperatora według obowiązujących norm. Chociaż kotłownia to przestrzeń, która jest często wykorzystywana jako miejsce na rekuperator, nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. W zależności od Twoich potrzeb oraz możliwości urządzenie to może być bowiem umieszczone również:
    • na strychu,
    • na poddaszu
    • w piwnicy.

Ważne jest, aby zapewnić sobie na przyszłość łatwy dostęp do rekuperatora (będzie to ważne w przypadku prac serwisowych oraz przeglądów).

  • rekuperator jest urządzeniem, które podczas codziennej pracy nie generuje hałasu. To bardzo ważne z punktu widzenia wszystkich tych, którzy liczą na komfort podczas codziennego przebywania w pomieszczeniu i cenią sobie pracę czy relaks  w ciszy;
  • system rekuperacji może być z powodzeniem montowany również w istniejących domach, nie zaś jedynie w przypadku nowych obiektów budowlanych. Wprawdzie w takiej sytuacji trzeba być przygotowanym na większe nakłady pracy i pieniędzy w porównaniu z instalacją w nowym budynku (takie koszty ponosi się np. w celu naprawy zużytych elementów stolarki okiennej), to często okazuje się, że możemy wykorzystać istniejące już kanały wentylacyjne;
  • podczas rekuperacji można z powodzeniem otwierać okna – z uwagi na konstrukcję systemów do rekuperacji otwieranie i zamykanie okien jest to działanie, które nie wpływa na efektywność pracy tego urządzenia;
  • rekuperacja to system, który może zapewnić również oczyszczenie powietrza z takich groźnych dl ludzkiego zdrowia czynników jak na przykład toksyny, alergeny oraz smog. Powinni to docenić astmatycy oraz alergicy.

Wyżej wymienione czynniki to tylko niektóre spośród wszystkich kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczącej montażu rekuperacji w domu lub firmie. Warto jednak mieć na uwadze, że każda taka decyzja powinna zostać skonsultowana ze specjalistą, który nie tylko oceni, czy rekuperacja to dobry pomysł, ale także doradzi w zakresie tego, jaki sprzęt warto wybrać. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dobry wybór rekuperacji to długofalowa inwestycja w zdrowie (oczyszczenie powietrza z alergenów), ekologię (rekuperator nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego) oraz finanse domowe.

Polecane

Zostaw komentarz

6 + 9 =