Kolumny podłogowe czy podstawkowe? To jedno z częściej zadawanych pytań w salonach i sklepach audio. Oba rodzaje kolumn głośnikowych mają zalety i wady, ale decyzja powinna zależeć od preferencji użytkownika oraz od specyfiki pomieszczenia, w którym będą używane.
Kiedy lepiej wybrać kolumny podstawkowe?
Jak nazwa wskazuje, kolumny podstawkowe ustawia się na specjalnych podstawkach. Z reguły mają mniejszą konstrukcję, dlatego sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Zajmują mniej miejsca niż kolumny podłogowe, można je ustawić na meblach. Warto jednak pamiętać o ryzyku powstawania niechcianych rezonansów. Aby im zapobiec, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, jak: standy, uchwyty czy podstawki pod głośniki.
Zwolennicy kolumn podstawkowych cenią szczegółowość i precyzję dźwięku wydobywającego się z takiego sprzętu. Chętnie wybierają je melomani, dla których liczy się każdy detal w odsłuchu. Jeśli lubisz jazz czy muzykę klasyczną, to zakup głośników podstawkowych może być dobrym posunięciem. Jeśli natomiast lubisz mocne, wyraźne basy i dysponujesz większą przestrzenią, to rozważ zakup głośników podłogowych.
Kiedy wybrać kolumny podłogowe
Głośniki podłogowe ustawia się bezpośrednio na podłodze. Są większe, dlatego lepiej pasują do dużych pomieszczeń. Charakteryzują się bardziej rozbudowanym dźwiękiem z głębszym basem niż w głośnikach podstawkowych. Kolumny podłogowe częściej wybierają melomani poszukujący dynamiki brzmienia i głębszych basów, jak w muzyce rockowej lub popowej, gdzie wyraźne basy mogą mieć szczególne znaczenie.
Kolumny podłogowe w mniejszych wnętrzach, bez uwzględnienia odpowiednich warunków akustycznych mogą nie zdać egzaminu. W takich warunkach bas może powodować nadmierne dudnienie i nieprzyjemne wrażenia odsłuchu.
Czym różnią się głośniki podłogowe od podstawkowych?
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie kolumn głośnikowych warto porównać kilka cech charakterystycznych głośników podstawkowych i podłogowych.
Rozmiar i jakość przetworników w kolumnach podstawkowych i podłogowych
Litraż obudowy kolumny głośnikowej ma wpływ na zastosowanie mniejszego lub większego przetwornika, dlatego w kolumnach podstawkowych jest on mniejszy.
Głośniki podłogowe w swojej obudowie mieszczą większe przetworniki i dlatego ocenia się je jako sprzęt audio z pełnym brzmieniem i mocnym basem. W związku z tym w kolumnach podłogowych dla przetworników wymagana jest większa moc wzmacniacza. Jeśli masz określony budżet na zakup zestawu audio, to pamiętaj, że koszty całego systemu przy kolumnach podłogowych mogą być wyższe.
Jakość przetworników w kolumnach podłogowych i podstawkowych też nie pozostaje bez znaczenia. Na rynku sprzętu audio można widuje się czasem porównywalną cenę kolumn podstawkowej i podłogowej, ale lepszą jakość przetworników może mieć głośnik podstawkowy. Niektórzy producenci kolumn głośnikowych inwestują więcej w wysoką jakość przetworników, podczas gdy mniejsza obudowa kolumny jest mniej kosztochłonna. Często więc przy ograniczonym budżecie i ograniczeniu miejsca do odsłuchu kolumny podstawkowe będą z dużym prawdopodobieństwem lepszym wyborem.
Miejsce ustawienia kolumny podłogowej i podstawkowej
Odpowiednie miejsce dla kolumn głośnikowych w pomieszczeniu jest podstawą do osiągnięcia możliwej jak najlepszej jakości dźwięku. Kolumny podstawkowe na standach umożliwią precyzyjne ustawienie kąta nachylenia i wysokości względem słuchacza. Oprócz tego takie rozwiązanie umożliwia izolację od podłoża, czyli minimalizację negatywnego wpływu rezonansu na jakość dźwięku.
W kolumnach podłogowych z kolei można spodziewać się większej stabilności, a więc lepszego dostosowania do warunków akustycznych pomieszczenia. Dobre głośniki podłogowe na małych powierzchniach mogą się zwyczajnie „dusić” z racji swojej mocy, ale na większych stworzą wspaniałą scenę dźwiękową. Warto przy tej okazji pamiętać o optymalnej odległości głośników od przeszkód, ścian i wyposażenia miejsca odsłuchowego.
Które kolumny zagrają lepiej, podstawkowe czy podłogowe
Zasadniczo kolumny podłogowe zagrają lepiej, a pewne ich elementy zwykle przewyższają te w kolumnach podstawkowych, między innymi:
– 3-drożna konstrukcja, w której każde pasmo ma swój oddzielny głośnik (bas, średnie i wysokie tony), co pozwala na reprodukcję szerokiego pasma przenoszenia i zredukowanie niechcianego zniekształcenia dźwięku;
– większy litraż obudowy wyznacza między innymi wielkość wbudowanego przetwornika i liczbę głośników;
– podwójny podział na zwrotnicy (każdy głośnik gra w określonym zakresie częstotliwości, a im precyzyjniejszy podział na zwrotnicy, tym czystsze i dokładniejsze dźwięki);
– bezpośrednie połączenie kolumny z podłogą, basy lepiej rozchodzą się wtedy po pomieszczeniu.
Wybór między kolumnami podstawkowymi a podłogowymi zależy od indywidualnych czynników. Kolumny podstawkowe są do mniejszych pomieszczeń. Wybierając dobre głośniki podstawkowe otrzymamy szczegółowy, precyzyjny dźwięk. Kolumny podłogowe nadają się do większych wnętrz i zadowolą tych melomanów, którzy wolą głęboki bas i bardziej rozbudowane brzmienie.
Kolumny głośnikowe dopasowuje się pod metraż, ale warto zwrócić też uwagę na rozmiar i jakość wbudowanych przetworników. Zależnie od rodzaju muzyki, jakiej słuchasz: poważnej, jazowej, popowej czy innej, zweryfikuj deklarowaną skuteczność kolumn pod względem własnych preferencji. Zaplanuj też dokładnie miejsce ustawienia lub zamontowania głośników -musi być zgodne z indywidualnymi warunkami. Jeśli nie masz pewności, które kolumny wybrać, to skonsultuj się z ekspertami od sprzętu audio!