Zajęcia taneczne dla dorosłych dostępne są w zróżnicowanej ofercie, obejmującej klasyczne, latynoamerykańskie i nowoczesne style. Bez względu na wybrany rodzaj zajęć musisz przygotować się na spory wysiłek, a wraz z nim wzmożoną pracę gruczołów potowych. Sprawdź, jak uniknąć krępujących plam potu podczas zajęć.
Pocenie się podczas wysiłku fizycznego – czy to prawidłowe?
Pocenie się jest naturalnym procesem, związanym z termoregulacją organizmu. Dzięki licznym gruczołom potowym (na Twoim ciele znajduje się ich aż dwa miliony) w odpowiedzi na wzrost temperatury ciała podczas treningu, przy wysokiej temperaturze otoczenia lub na skutek stresu pocimy się bardziej intensywnie. Skutkiem wzmożonej aktywności gruczołów potowych w niektórych miejscach zauważamy nieprzyjemną woń potu. To normalne. Bezwonny pot podczas rozkładu na skórze wraz z bakteriami tworzy przykry, krępujący zapach, którego wolimy unikać. Pocenia się nie wyłączysz, jednak zapach potu, a także mokre plamy pod pachami możesz skutecznie wyeliminować.
Czy zajęcia taneczne wiążą się z intensywnym wydzielaniem potu?
W programie każdych zajęć tanecznych dla osób dorosłych jest rozgrzewka, pozwalająca przygotować mięśnie i stawy do zróżnicowanej, intensywnej pracy oraz ćwiczenia rozciągające i przygotowujące do wzmożonego wysiłku wydolnościowego. Trening taneczny angażuje mięśnie, które na co dzień mogą być uśpione. W związku ze specyfiką i intensywnością kursów tańca zauważamy intensywne wydzielanie potu, jednak endorfiny, tworzące się w odpowiedzi na muzykę i możliwość dopasowania ruchu swojego ciała do jej rytmu pozwalają nam czerpać ogromną radość z wysiłku.
Jak uchronić się przed plamami potu na ubraniach?
Problem potu na zajęciach tanecznych rozwiąże antyperspirant, który jest kosmetykiem, przeznaczonym do stosowania na czystą, suchą i wolną od podrażnień skórę. Jak wybrać antyperspirant, który sprawdzi się podczas zajęć tanecznych? Warto zwrócić uwagę na jego formułę i skład. Produkty przebadane dermatologicznie, niezawierające alkoholu nie wywołują podrażnień. Antyperspirant w sprayu wchłonie się szybciej niż produkt w kulce i będzie miał bardziej intensywny zapach. Na wchłonięcie antyperspirantu w kulce poczekasz dłużej i będziesz cieszył się subtelnym, wyczuwalnym przy skórze zapachem. Dezodorant czy antyperspirant – który z nich jest skuteczniejszy? Antyperspiranty uchronią Cię przed plamami potu, pojawiającymi się na ubraniu w następstwie wysiłku. Dezodorant działa łagodniej, eliminując nieprzyjemny zapach potu, jednak nie wpływa na proces wydzielania potu przez gruczoły.
Co może wpływać na nieprzyjemny zapach potu podczas wysiłku fizycznego?
Zapach potu, wytwarzany wraz z rozwojem bakterii na skórze jest indywidualny, jednak w każdym przypadku nie należy do przyjemnych. Im bardziej nieprzyjemna woń potu, tym bardziej zależy nam na jej eliminacji. Na zapach potu wpływ może mieć stosowana dieta oraz częstotliwość i dokładność w kwestii utrzymania higieny osobistej. Jeżeli zależy Ci na osłabieniu brzydkiego zapachu potu koniecznie ogranicz spożycie cebuli, czosnku, pora, a także ostrych przypraw, kofeiny i teiny, obecnej w niektórych gatunkach herbaty. Wyeliminuj papierosy. Na co dzień stosuj dezodorant, dzięki któremu pozbędziesz się zapachu potu dzięki zmniejszeniu namnażania się bakterii. Podczas intensywnych treningów zakładaj odzież, wykonaną z naturalnych tkanin oraz stosuj skuteczny antyperspirant.