Jak skutecznie walczyć ze stresem w pracy?

Stres w pracy jest niemal naturalny. Odpowiedzialność za projekt czy też fakt, że martwimy się, iż możemy nie zdążyć z terminem powodują, że możemy odczuwać naprawdę duże zdenerwowanie. Rzecz jasna stresu nie można całkowicie wyeliminować, ale można lepiej sobie z nim radzić.

Zdrowy styl życia ma znaczenie

Zacznijmy od tego jak ważny jest zdrowy styl życia. Odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna wpisują się w profilaktykę antystresową. Dzięki nim można zyskać lepszą tolerancję na sytuacje stresowe. Pamiętajcie, że już 20 minut ćwiczeń czy joggingu sprawia, że dochodzi do osłabienia reakcji stresowej. Zmniejsza się też ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli chodzi o dietę, to powinna być ona oparta na dużej ilości warzyw. Aby zwiększyć stężenie serotoniny, trzeba spożywać więcej węglowodanów złożonych, czyli choćby pieczywa pełnoziarnistego. Należy wybierać produkty, które są bogate w cynk, magnez, witaminy z grupy B czy wapń. Łagodzą objawy stresu, a do  tego te składniki poprawiają pamięć, koncentrację oraz myślenie. Spożywajcie więc rośliny strączkowe, jaja, ryby morskie, a także warzywa, zarówno zielone, jak i czerwone.

Gdy stres powoduje nadmierną potliwość

Stres obniża nie tylko samopoczucie, ale też może powodować nadmierną potliwość, która bywa bardzo uciążliwa. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po napary z ziół. Bardzo dobrze sprawdzi się kora dębu. Wystarczy tylko zalać 2 łyżki suszu 200 ml wody, a następnie przemywać skórę naparem. Możecie też dodać go do kąpieli. Możecie również przygotować napar do picia. Możemy Wam polecić rumianek bądź szałwię. Ograniczają one wydzielanie potu, a do tego wykazują działanie przeciwbakteryjne. Jak przygotować taki napar? Należy 2 łyżeczki suszu zalać 100 ml wrzątku i poczekać aż nasz ziołowy napój wystygnie, a wtedy można go już wypić. Oczywiście znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja. Należy całkowicie zrezygnować z ciepłych, długich kąpieli na rzecz szybkich w letniej lub zimnej wodzie. Poza naparem z ziół można dodać do kąpieli także sok aloesowy, który ma działanie antybakteryjne. W ciągu dnia zaleca się jeszcze branie kilku szybkich, letnich pryszniców, które pobudzą mikrokrążenie. Pojawia się też pytanie – jaki antyperspirant męski wybrać? Nie ma znaczenia czy będzie to kosmetyk w kulce, sprayu czy sztyfcie. Ważny jest natomiast jego skład, który powinien być oparty w dużej mierze na tlenku magnezu, który ma działanie antybakteryjne. Jest też w pełni bezpieczny dla skóry i nie powoduje podrażnień. Neutralizuje brzydki zapach, a do tego absorbuje wodę nawet 4 krotnie bardziej niż talk. W żadnym wypadku w antyperspirancie nie może znaleźć się aluminium, które może jeszcze zwiększyć problem nadmiernej potliwości.

Co zrobić, gdy stres obniża komfort życia?

Bywają sytuacje, że stres nie tylko powoduje nadmierną potliwość, ale również obniża komfort życia. Rzecz jasna stresu nie można wyeliminować całkowicie i trzeba nauczyć się z nim żyć. Jeżeli jednak nawet małe problemy Was przewyższają, a do tego stresuje Was wyjście z domu, to być może konieczna będzie pomoc specjalisty od zdrowia psychicznego. Czasami jednak wystarczy mała zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie do życia więcej rzeczy, które sprawiają Wam przyjemność. Każdego dnia musicie znaleźć tylko dla siebie choć 30 minut.

Polecane

Zostaw komentarz

jeden × 2 =