Czy chcesz zmienić źródło energii w swoim domu i rozważasz przejście na energię słoneczną? Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych to świetne rozwiązanie, aby zaoszczędzić rachunki i zadbać o środowisko. Jakich kosztów związanych z montażem fotowoltaiki możemy się spodziewać? Odpowiadamy!
Co składa się na koszt paneli fotowoltaicznych?
Instalacje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, które decydują o finalnej cenie zakupionego systemu. Zazwyczaj koszty determinowane są na podstawie rodzaju oraz liczby paneli fotowoltaicznych. Oprócz tego o stopniu skomplikowania montażu decydują czynniki takie jak nachylenie, czy konstrukcja dachu. Więcej informacji o elementach, które składają się na koszt instalacji fotowoltaicznej, możesz dowiedzieć się tutaj: https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/.
Do decydujących czynników należy również moc domowej elektrowni słonecznej. Przykładowo, producenci szacują koszt paneli o mocy ok. 5 kWh na około 30 000 zł.
Koszt modułów fotowoltaicznych
Istotną kwestią wpływającą na cenę są również same podzespoły, które składają się na budowę paneli fotowoltaicznych. Ich podstawowym elementem są moduły (zwane również ogniwami), które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w prąd przemienny. Wykonane są z krzemu, lecz różnią się między sobą ze względu na budowę tego składnika. Wyróżniamy:
- ogniwa monokrystaliczne — zbudowane z monokryształów krzemu. Wykazują się większą wydajnością, zwłaszcza przy dobrym nasłonecznieniu.
- ogniwa polikrystaliczne — zbudowane z krzemu polikrystalicznego. Gwarantują skuteczne działanie w przypadku większego zachmurzenia.
Koszty falownika
Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest falownik (inwerter), więc jego wartość będzie znacząco determinowała cenę całego systemu. Na czym polega jego rola? Promienie słoneczne wychwytywane przez ogniwa fotowoltaiczne w panelach są przekazywane właśnie do tej części. Ogniwa produkują prąd stały, który następnie falownik przekształca w prąd przemienny — czyli taki, który jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych.
Dofinansowanie instalacji fotowoltaiki
Warto pamiętać, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalację paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu nie musimy mierzyć się z koniecznością pokrycia całej inwestycji z własnej kieszeni. Na terenie Polski prowadzonych jest kilka atrakcyjnych programów, które zapewniają pomoc finansową potencjalnym odbiorcom. Obecnie możemy skorzystać z takich programów, jak:
- Mój prąd 5.0 — program dofinansowania dla osób fizycznych, które są zainteresowane mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Za ich pomocą możliwe jest wytworzenie prądu we własnym gospodarstwie domowym.
- Stop Smog — program dofinansowania likwidacji lub wymiany źródeł ciepła zanieczyszczających powietrze, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów. Skierowany jest głównie do osób zamieszkujących domy jednorodzinne oraz z niższymi dochodami.
- Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus — programy dofinansowania stworzone dla właścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych. Zakładają termomodernizację budynków oraz wymiany starych źródeł ciepła, aby ograniczyć emisję pyłów i zanieczyszczeń.
- Energia Plus — dotacje skierowane do przedsiębiorców w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania firm na środowisko oraz wspomagania działalności inwestycyjnych.