Czym charakteryzuje się podkładowa masa tynkarska?

Ważnym etapem prac wykończeniowych jest tynkowanie ścian. Jednak zanim się na niego zabierzemy, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu warto posłużyć się podkładową masą tynkarską, określaną inaczej jako podkład pod tynki lub podkład tynkarski. Można nabyć ją w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Dowiedzmy się, co to jest podkładowa masa tynkarska i czym się charakteryzuje.

Co to jest podkładowa masa tynkarska?

Podkładowa masa tynkarska to produkt, który używa się w celu przygotowania powierzchni do nałożenia cienkowarstwowego tynku mineralnego, gipsowego czy też akrylowego. Jest stosowana zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i przy tworzeniu obiektów użyteczności publicznej i wszelkich innych budynków. Można stosować ją na ścianach wewnętrznych, jak i na zewnątrz, pod warunkiem wyboru odpowiedniego produktu.

Sposób użycia podkładu pod tynki jest prosty. Produkt ten zazwyczaj dostępny jest w postaci gotowych mieszanek, które wystarczy jedynie połączyć z odpowiednią ilością wody, rozmieszać i zaaplikować na powierzchnię ściany. Ważne jest, aby aplikacja była równomierna. W tym celu można posłużyć się wałkiem, pędzlem albo agregatem natryskowym. Trzeba pamiętać, aby świeżo nałożoną warstwę podkładowej masy tynkarskiej chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem i silnym wiatrem. Można wykorzystać do tego specjalne siatki osłonowe lub folie. Czas schnięcia pojedynczej warstwy podkładu pod tynk o standardowej grubości wynosi około 6 godzin.

Podkład pod tynki – charakterystyka

Warto wiedzieć czym charakteryzuje się masa tynkarska podkładowa. Po pierwsze, jest to produkt, który oczyszcza i odtłuszcza powierzchnię, na którą ma zostać nałożony tynk, co zapobiega jego późniejszemu łuszczeniu i odpadaniu. Po drugie, podkład pod tynk w dużej mierze ogranicza chłonność podłoża. Po trzecie zaś, znacznie zwiększa przyczepność tynku bądź innej warstwy, która zostanie na niego zaaplikowana, co sprzyja trwałości wykończenia.

W kwestii charakterystyki podkładowej masy tynkarskiej warto też wiedzieć, że charakteryzuje ją elastyczność i wysoka hydrofobowość. Jest także wysoce odporna na działanie czynników atmosferycznych, o ile jest to produkt przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Pamiętajmy, aby zawsze przed zakupem upewnić się, że dany produkt przeznaczony jest do zastosowania zewnętrznego lub wewnętrznego. Ogólnie rzecz biorąc, podkład pod tynki warto stosować nie tylko przez to, że ułatwia nakładanie i fakturowanie tynków, ale również przez to, że wzmacnia podłoże i stanowi barierę chemiczną między podłożem a tynkiem, ograniczając ich wzajemne negatywne oddziaływanie.

Podsumowując, podkładowa masa tynkarska to produkt, który zdecydowanie warto zastosować podczas wykańczania ścian. Pamiętajmy jednak, aby wybierać produkty sprawdzonych producentów i stosować je ściśle według zaleceń opisanych na opakowaniu. Szeroka oferta mas tynkarskich dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/grunty-chemia-budowlana/grunty

Polecane

Zostaw komentarz

piętnaście − 1 =