Szafy narzędziowe są nieodzownym elementem wyposażenia większości warsztatów. Są trwałe, mocne i doskonałe dostosowane do zastosowań przemysłowo-warsztatowych. Zatem stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych mebli domowych zaadaptowanych do użytkowania warsztatowego. Czy jednak szafy narzędziowe można stosować na zewnątrz i rozwinąć w ten sposób liczbę ich zastosowań? Odpowiadamy!
Do czego służą szafy narzędziowe?
Szafa narzędziowa wbrew pozorom nie ma zbyt wiele wspólnego ze zwykłą szafą domową, poza oczywiście kwestią ogólnej konstrukcji. Różnice obejmują materiał zastosowany do produkcji, rozwiązania wewnętrzne, a nawet budowę drzwi, które zupełnie nie przypominają tych stosowanych w szafach domowych.
- Konstrukcja korpusu – cała szafa narzędziowa jest wykonana z reguły z wysokiej klasy, trwałej stali o grubości nawet 1,0 mm. Dzięki niej cechuje się ponadprzeciętną sztywnością oraz stabilnością i dużym maksymalnym obciążeniem.
- Projekt wnętrza – domowe, zwykłe szafy, służą do przechowywania odzieży i akcesoriów, podczas gdy szafy narzędziowe – do narzędzi, materiałów czy normaliów warsztatowych. Znajdziemy w nich zatem wiele przestawnych półek oraz szuflady o zupełnie różnej głębokości i wysokości.
- Drzwi – drzwi od wewnątrz są zazwyczaj perforowane. Niewielkie otwory mogą służyć jako miejsce do montażu obejm i uchwytów na narzędzia czy pojemniki na normalia.
Nie bez powodu po szafy narzędziowe sięgamy coraz częściej i nie zanosi się w tej kwestii na żadną zmianę.
Szafa narzędziowa – czy można jej używać na zewnątrz?
Szafy narzędziowe są przeznaczone głównie do przechowywania narzędzi, zatem do użytku wewnętrznego, jako uzupełnienie warsztatu czy innych zakładów pracy. Ich głównym celem jest bowiem magazynowanie różnych rzeczy, w tym maszyn, akcesoriów czy przedmiotów niezbędnych w procesie obróbki, czy montażu różnych elementów mechanicznych.
Materiał użyty do ich produkcji, czyli stal malowana proszkowo zabezpieczona przed korozją sprawia, że może być stosowana na zewnątrz. Jest bowiem w zasadzie całkowicie chroniona przed korodowaniem. Tego samego nie można jednak powiedzieć o niektórych okuciach, które nie zostały dopasowane do użytku zewnętrznego. Nie są zatem szczelne i nie można w ich przypadku liczyć na pełną ochronę przed rdzewieniem. Problem jest także, gdy zarysujemy lub uszkodzimy powierzchnię stali – wówczas warstwa zabezpieczająca zostanie przerwana. Skutek? Ognisko rdzy, które może powiększać z biegiem czasu.
Zewnętrzna szafa narzędziowa – jak wybrać odpowiednią?
Najlepszym rozwiązaniem bywa zakup modelu wykonanego z kompozytu, który dobrze znosi ciągły kontakt z wodą i nie jest narażony na żadne uszkodzenia wynikające np. z dostania się cieczy do elementów konstrukcyjnych. Taka szafa jest lekka i stosunkowo mobilna, dlatego sprawdzi się idealnie dla właścicieli firm, którzy realizują poszczególne zadania również na zewnątrz. Wadą jest natomiast niska wytrzymałość.
Kompozyt to tworzywo w gruncie rzeczy delikatne, które można uszkodzić nawet pod wpływem niewielkiego uderzenia. Dochodzi do tego także niskie obciążenie maksymalne oraz chwiejność, przez co jej wnętrza warto używać raczej okazjonalnie i do przechowywania bardzo lekkich rzeczy, np. sprzętu ogrodowego.
W bardziej wymagającej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się każda szafa narzędziowa wykonana z metalu, lecz zamontowana pod zadaszeniem. Warto je zainstalować specjalnie po to, aby zniwelować ryzyko nadmiernego padania na szafę w trakcie ulewnych deszczy oraz dostawania się wody do zawiasów czy zamków w drzwiach. Nawet najmniejszy daszek wielokrotnie przedłuży czas eksploatacji każdej szafy, dlatego warto w niego zainwestować nawet w celu ochrony jednej tylko sztuki. Nakłady finansowe poniesione na montaż daszka będą znacznie niższe niż cena zakupu kolejnej szafy po kilku sezonach.
Jakie ma zalety dobra szafa narzędziowa?
Dobre szafy narzędziowe mają wiele bardzo istotnych zalet, przez które są uwielbiane przez obecnych mechaników i właścicieli różnych warsztatów. Należy do nich przede wszystkim:
- łatwość zachowania porządku – w szafie narzędziowej można umieścić w zasadzie wszystko to, co zmieści się w jej wnętrzu, w tym nawet różne narzędzia budowlane i warsztatowe;
- pełne bezpieczeństwo eksploatacji – szafy narzędziowe są bezpieczne ze względu na ich stabilność oraz nośność. W zasadzie w ogóle nie istnieje ryzyko ich uszkodzenia w wyniku standardowego użytkowania, jak i przewrócenia się po przeprowadzeniu właściwego montażu;
- atrakcyjna stylistyka – nowoczesna szafa narzędziowa doskonale wygląda, może podkreślać profesjonalny charakter danego zakładu. Szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się na spójną kolorystykę w obrębie całego przedsiębiorstwa;
- dedykowane rozwiązania – szafy są dostosowane do trudnej, wręcz katorżniczej pracy, dlatego można je używać zgodnie z przeznaczeniem i nie obawiać się przyspieszonego zużycia.
Tak czy inaczej, szafy narzędziowe są doskonałym rozwiązaniem i zdecydowanie warto się na nie zdecydować.